Past Winners

2018 Winners

Final presentations were held at Ralph Klein Park on April 28, 2018. Congratulations to all the finalists!

Place Award Student Name(s) Proposal Name School
1st  

$1000

Cristina Merlo Beet-It-Ice Melter Senator Patrick Burns School
2nd  

$900

Avery White

Sujjal Goli

Alyssa Ly

Sophie Fox

Expanding The Use of Rain Gardens Langevin School
3rd  

$800

Sofia Hedderick

Kristiane Free

Save The Bees St. James School
4th  

$700

Melissa Yeung Hunger Never Saw Bad Bread St. James School
5th  

$600

Carter Wilkinghoff Dire Barbed Wire Crescent Heights High School
6th  

$500

Alicia Poovong Plants Improving Air Quality Lester B. Pearson
7th  

$450

Alexis Hunter

Jade Chorney

Mackenzie Fox

Composting In Schools Campaign Centennial High School
8th  

$400

Berlin Mastel

Zoey Brevik

Ella Mullin

Replace To Restore Crescent Heights High School
9th  

$350

Cade Snethun

Adam Hamilton

School Supply Collection St. James School
10th  

$300

Jessah Cartwright

Carlynn Duimel

Ellen Tiessen

Native Plant Watershed Proposal St. James School

2017 Winners

Final presentations were held at Ralph Klein Park on Saturday, April 29, 2017.

Place Award Student Name(s) Proposal Name School
1st $1000 Hannah Banks
Alexandra Goreham
Alexia Lee
Laura Van’t Riet
Soap in Schools Senator Patrick Burns School
2nd $900 Hanji Baek No More Plastics Dr. E.P. Scarlett High School
3rd $800 Jad Abou Saleh
Grace Heemeryck
Sydney Low
Reusable Plates Initiative Ernest Manning High School
4th $700 Ryan Song
Richard Jiang
Living Wall and Green Area Sir Winston Churchill High School
5th $600 Logan Kangas Watershed Oil Disposal Ernest Manning High School
6th $500 Rafa Abbas
Elyssa Baker
Throw Away Living. Fix it Thriving Dr. E.P. Scarlett High School
7th $450 Aimen Faisal
Alveena Munir
Benefitting Bees Langevin School
8th $400 Emma Royer
Kylie Maldecer
Kayla McGrew
Composting at St. James St. James School
9th $350 Brian Lopez
Sullivan Lucas
Logan Parsons
Stefan Lindenblatt
ATV’s Preventing Contamination Senator Patrick Burns School
10th $300 Kelsey Stephen
Sarah Woodcock
Laura McNeil
A SIGN of the Times Robert Thirsk High School

2016 Winners

Final presentations were held at Ralph Klein Park on Saturday, April 30, 2016.

Place Award Student Name(s) Proposal Name School
1st $1000 Nicole Strigham
Kaylee Nishizawa
Rebecca McCollister
Save The Trees   Use The Trees Centennial High School
2nd $900 Melanie MacCready
Emme Larkins
St. James Outdoor Classroom St. James School
3rd $800 Madeline Yeomans Micro-Matter, Macro-Problem Dr. E.P. Scarlett High School
4th $700 Robin Stelten
Brooke Johnston
Nesting Sites For Hawks Erle Rivers High School
5th $600 Brooke Andersen Gunning For A Fix Centennial High School
6th $500 Emily Harris Beyond The Screen Centennial High School
7th $450 Farid Tadayoni Alternative Lawns Centennial High School
8th $400 Sunny Li
Valeria Rusu
Guide To Becoming A Watershed Superhero Centennial High School
9th $350 Talia Beckie
Erin McKinnon
Abandoned Water Wells Project St. Martin de Porres
10th $300 Nikki Boag River Rejuvenation Project Langevin School

2015 Winners

Final presentations were held at Ralph Klein Park on Saturday, April 25, 2015.

Place Award Name Proposal School
1st $1,000 Vicky Brandt, Rebecca Kroeker and Jaime Grassmick Saving The Bees Centennial High School
2nd $900 Olivia Zaldivar, Rosalyn Birdsell and Sunday James Medicine in Our Water St. James School
3rd $800 Alicia Srinivasagam and Alena Leonova Dual Flush Toilets In Our Schools Centennial High School
4th $700 Nicholas Locken and Brayden Brausse Microbeads Blackie School
5th $600 Vienna Buchholz, Sara Cruz and Abby Robinson Puppets Educating Students to Care for Our Watershed Medicine Hat High School
6th $500 Shuada Ahmed, Puneet Jaswal, Madeline Tainsh and Anahita Gupta Eco-Friendly Environment Langevin School
7th $450 Jenna Mitchell and Evan Lewis Conserving Centennial’s Water Centennial High School
8th $400 Riley Tirkaylo Turn Out The Lights And Join The Dark Side Blackie School
9th $350 Maddie Catling and Sarah Abt Game For Change St. James School
10th $300 Shane Hudson Compost Waste Management Blackie School

2014 Winners

Final presentations were held at Ralph Klein Park on Saturday, April 26, 2014.

Place

Student award

Student name(s)

Proposal name

School

School Award

1

$1,000

Ayla Lauret

Rain Gardens

Centennial High School

$1,000

2

$900

Kelsey Armstrong

Storm Drain Survival Kit

Lethbridge Collegiate Institute

$900

3

$800

Whitney Ereyi, Lorena Dew & Holly Hildebrandt

Water Awareness Day

St. Martin de Porres

$800

4

$700

Leah Johnston & Katrina Jordan

Reusable Plates To Save Our Lakes

Centennial High School

$700

5

$600

Ines Rosito

To Engage & Educate

Springbank Community High School

$600

6

$500

Maddie Davenport

Preserving Water

Centennial High School

$500

7

$450

Jacquelyn Cormier, Kate Jelinski & Carson Munro

Mulching It Up For The Bow River

St. Martin de Porres

$450

8

$400

Kira Plettl

Local, Organic Produce In High School Cafeteria

Centennial High School

$400

9

$350

Trinity Rostad

Make The Change

Centennial High School

$350

10

$300

Justin La & Kyle Olsen

Building A Green Roof

Centennial High School

$300

11

$300

Reagan Toth, Claire O’Neill & Brooke Simard

Daylight Harvesting Lights

St. Martin de Porres

$300